Regulāras prostatas pārbaudes – vīrieša veselības stūrakmens

problēmas

Prostata ir neliels dziedzeris, kas vīriešiem atrodas zem urīnpūšļa un apņem urīnizvadkanālu. Tam ir liela nozīme vīrieša veselībā un vīrišķajā būtībā, jo prostata izdala šķidrumu, kas rada labvēlīgu vidi spermatozoīdu dzīvībai. Līdz 40 gadu vecumam parasti nav problēmu ar prostatu.


Bet pēc 40 gadu vecuma tam tomēr vajadzētu pievērst vairāk uzmanības un apmeklēt urologu, lai veiktu profilaktiskas pārbaudes. Viena no problēmām, ar ko visbiežāk saskaras vecāki vīrieši, ir labdabīga prostatas hiperplāzija jeb palielināšanās.

Ar vecumu prostata nedaudz palielinās visiem vīriešiem, bet kādam tas var notikt ātrāk, kādam tikai ap 80 gadu vecumu. Šīs problēmas dēļ var pavājināties urīna strūkla, būt vajadzība biežāk apmeklēt tualeti, veidoties urīna noplūdes jeb tā saucamā pilēšana.

Labdabīgu prostatas hiperplāziju ārstē ar dažādām metodēm – terapeitiski, medikamentozi un arī ķirurģiski. Par labāko risinājumu katram pacientam lemj urologs.

Bīstama slimība – prostatas vēzis

Regulāras un profilaktiskas prostatas pārbaudes vecākiem vīriešiem ir nepieciešamas, lai laikus diagnosticētu un ārstētu bīstamu un izplatītu saslimšanu – prostatas vēzi. Tas sākotnēji var neradīt īpašus simptomus un diskomfortu, tāpēc ir viegli palaist garām slimības vieglāko stadiju, kad ārstēšana ir visefektīvākā.

Ļaundabīgi prostatas audzēji var bloķēt urīna plūsmu un arī izplatīties uz citām ķermeņa daļām, radot bojājumus. Parasti prostatas vēzis attīstās lēnām, tāpēc regulāras pārbaudes var sekmīgi to konstatēt vēl stadijā, kad audzējs ir tikai pašā prostatā un ir vieglāk ārstējams.

Prostatas vēzis ir viens no trijiem izpaltītākajiem vēža veidiem vīriešiem visā pasaulē. Tieši tāpēc tiek izvērstas kampaņas un veikts skrīnings valsts līmenī, lai samazinātu letālo slimības gadījumu skaitu un mudinātu vīriešu laikus pārbaudīties, atklājot slimību vēl tās sākotnējā stadijā.

Kādi ir riska faktori?

Par prostatas veselību īpaši jādomā tiem vīriešiem, kuri sasnieguši 40 un it īpaši 50 gadu vecumu, jo tieši šajā laikā var parādīties pirmās problēmas ar prostatu. Tāpat papildus piesardzība un regulāras pārbaudes jāveic tiem vīriešiem, kuriem ģimenē jau ir bijuši prostatas vēža gadījumi.

Papildus riski saslimt ar prostatas slimībām ir arī tad, ja vīrietim ir nesabalansēta ēdienkarte, tajā ir pārāk maz augļu, dārzeņu un labo tauku, bet pārāk daudz dzīvnieku valsts produktu un dzīvnieku tauku.

Ja vīrietim ir aktīvs un veselīgs dzīvesveids, viņš nodarbojas ar sportu un ēd veselīgi, tad risks saslimt ar prostatas vēzi var samazināties.

Kad obligāti jāapmeklē urologs?

Ir daži simptomi, kas liecina, ka urologs noteikti jāapmeklē. Tā ir vajadzība bieži doties uz tualeti, nepatīkama un sāpīga urinēšana, nekontrolētas urīna noplūdes, ja vīrietis pamana asinis urīnā vai spermā, ja saskaras ar impotenci. Tad vizīti pie urologa vajadzētu pieteikt nekavējoties.

Iesakām izlasīt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *