Zirgs – balzāms dvēselei.

zirgs

Šie cēlie un neiedomājami skaistie dzīvnieki daudziem ir mūža sapnis. Zirgs mūsdienās jau sen vairs nav tikai palīgs lauksaimniecībā. Tas ir kļuvis par kompanjonu sportā, atpūtā, gleznās fotosesijās…

Ja pavisam nesen jāšanas sports likās kā parastam cilvēkam neaizsniedzams un tik nepieejams, tad tagad arī tas ir mainījies. Latvijā ir lērums staļļu, kuros audzē un  trenē sporta zirgus. Tajos ir arī iespējas jāt bez maksas – palīdzot, piemēram, staļļa darbos. Samērā nesen tika izveidota Latvijas staļļu datu bāze, kurā ērti var atrast sev tuvāko stalli pēc izvēlētajiem kritērijiem.

Zirgu mīļotāji veiksmīgi sāk izskaust arī brutalitāti zirgu sportos. Ja agrāk kā normas bija dzelži zirga mutē, pārvilktas pavadas un pieši sānos, tad tagad neviens vairs nebrīnās par jātniekiem, kas pārvar šķēršļus bez segliem un iemauktiem vai izpilda iejādes elementus zirgam praktiski nepieskaroties un neizmantojot pātagu.

Tiem, kas zirgus mīl tikai pa gabalu, noteikti ieteikšu pieet šim dzīvniekam tuvāk. Ar to es nedomāju tikai samazināt attālumu līdz aplokam. Es domāju – pamēģināt kontaktēties ar šo īpašo dzīvnieku. Ticiet man, tas izraisa patīkamāko atkarību, kāda zināma. Kaut reizi uzkāpjot mugurā šim lielajam, bet tik maigajam dzīvniekam, vairs nekad negribēsies atstāt stalli.

Zirgi ir kā balzāms dvēselei. Tie dziedē gan ķermeni, gan garu. Zirgu terapiju izmanto kā bērni, tā pieaugušie. Jāšana un kontaktēšanās ar zirgu nomierina un stiprina jātnieka nervu sistēmu, uzlabo muskuļu darbību. Jājot tiek nodarbināti tādi muskuļi (to skaitā dziļie muskuļi), kas netiek nodarbināti nevienas citas sporta nodarbības laikā.

Jāsaka gan, ka jāšana ar zirgu nav vis nekāda izklaide. Kamēr vēlaties vien mierīgā solī doties pastaigā – droši, bet tiklīdz jutīsieties droši pamēģināt jāt ātrāk – gatavojaties uz grūtībām. Jau pēc stundu garas izjādes soļos jutīsiet, ka kājas kļuvušas diezgan ļenganas. Kaut šķiet, ka nekas taču netika darīts, ir nodarbināti ļoti daudzi muskuļi.

Jātnieks zirgā turas ar kājām. Ceļgaliem jābūt stingri piespiestiem segliem vai kailai zirga mugurai (atkarībā kā jājat, ar vai bez segliem). Zirga mugura kustas iekustinot arī jātnieku, kura uzdevums ir pielāgoties šīm kustībām.

Lai iemācītos jāt ar zirgu jums nederēs e-mācības vai videopadomi. Protams, ir vērtīgi palasīt kādu grāmatu, kas iepazīstinās tuvāk ar zirga psihes īpatnībām, lai saprastu, kā pareizi kaut vai tikai pietuvoties šim dzīvniekam. Tomēr e-mācības nebūs īstais veids, kā iemācīties kaut tikai pamatus šim specefiskajam sporta veidam. Lai apgūtu jāšanas prasmes jums pavisam noteikti jāvēršas pie profesionāla trenera.

Šai sportā galvenais ir ielikt labus pamatus. Tad nebūs problēmas apgūt ar vien vairāk jaunu elementu. Labi pamati jāšanā ir sapratne ar zirgu, tā apkopšana, pareiza apseglošana. Inventāru ir jāmāk apkopt tāpat kā pašu zirgu. Segli un iemaukti jāuzliek precīzi, tiem jāder un jāatbilst zirga auguma aprisēm. Tikai, kad apgūtas šīs prasmes, jātniekam ļauts domāt par jāšanu. Un arī tad viss sākas no paša minumuma – soļiem. Zirgs jāiemācās vadīt vislēnākajā gaitā, jāiemācās uzticēties un strādāt ar savu ķermeni.

Zirgs ir terapeits. Kaut jāšanas prasmju apgūšana prasa gadus, tas nekad neapnīk. Un, kas ir svarīgi, šis sports ir piemērots jeb kura vecuma un dzimuma cilvēkiem. Zirgs neizdala nevienu pēc auguma, uzbūves vai ādas krāsas.

Ja tomēr nav vēlmes kāpt zirgam mugurā, piemēram, jūs māc bailes – pamēģiniet kontaktu „no zemes”. Tas ir veids kā strādāt ar zirgu nekāpjot tam mugurā. Zirgs tiek mācīts veikt dažādus trikus un uzdevumus. Nebrīnieties – zirgs lieliski apgūst visu jauno ar pāris našķu palīdzību! Jūs būsiet pārsteigti, cik daudz šis lielais dzīvnieks ir spējīgs paveikt. Un tas viss, iespējams, jūsu vadībā!

Jau tuvākajās brīvdienās pamēģiniet apmeklēt sev tuvāko stalli un iepazīstieties – inovatīvas zāles ar četrām kājām, kuplu asti un mīkstu jo mīkstu purniņu.

Iesakām izlasīt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *