Smalks roku darbs — joprojām augsti novērtēts

ar_rokām_darinātas_dārglietas

Saka, ka drīz cilvēku darbs nebūs nepieciešams, jo ar visu tiks galā rotobi un mašīnas. Tomēr man negribētos tam piekrist. Kāpēc? Jo es redzu, ka joprojām ir daudz tādu profesiju un darbu, kur precīzs un smalks roku darbs ir neaiztājams un arī labi atalgots.

Vairumu luksusa preču taču izgatavo un saliek ar rokām. Tas notiek gan ar smalkiem tērpiem, gan ar miljonus vērtām sporta automašīnām, gan elegantām rotām, kurās mirdz dimanti un citi dārgakmeņi. Tās ir lietas, ko nevar automatizēt un uzticēt mašīnām. Protams, ka teorētiski to var, bet tad tās vairs nebūs luksusa preces, kuru cena ir daudz augstāka par masu produkciju, kas nāk no ražošanas līnijas.

Individuālas vēlmes — individuāls darbs

Ja par piemēru ņem tādu jomu kā juvelierizstrādājumu izgatavošana, tad šeit diezgan neiespējami iztikt bez profesionāla roku darba. Rotu meistari katru gredzenu, kaklarotu vai auskaru apgroza, apčubina un padara tieši tādu, kādu klients vēlas.

Juvelierizstrādājumu izgatavošana pēc pasūtījuma ir diezgan pieprasīts pakalpojums, jo cilvēki vēlas tādas rotas, kas viņiem ideāli der, kas precīzi atbilst viņu vēlmēm. It īpaši tas attiecas uz laulības gredzeniem. Tos ļoti bieži pasūta individuāli — pārim ir sava vīzija par to, kādiem šiem gredzeniem jāizskatās. Un tad meistars ar savām rokām arī tos darina. Šāds pasūtījums vienmēr būs gan dārgāks, gan īpašākas, jo rota būs unikāla, tikai vienā eksemplārā.

Jo vairāk mašīnu, jo vērtīgāks cilvēka roku darbs

ar_rokām_darinātsŠajā laikmetā, kad viss tiek ražots uz konvejiera, arvien lielāka vērtība ir tam, kas darināts ar rokām, jo tam tiek piešķirta dvēsele. Roku pieskāriens, idejas un radoša pieeja ir tas, ko mašīna nevar izdarīt. Tāpēc es neticu, ka cilvēku darbs jebkad izzudīs. Jā, varbūt būs mazāk, kas ar to nodarbojas, bet labus sava aroda meistarus vienmēr cienīs, novērtēs un pierasīs tie patērētaji, kuri zina preču īsto vērtību, zina, ko nozīmē kvalitāte un arī radošums.

Piemēram, labi kurpnieki ir jāmeklē ar uguni, tāpat arī labs šuvējs uz katra stūra nemētājas. Arī meistari, kuri strādā ar koku, metālu, ādu un citiem materiāliem. Tās nav prasmes, ko apgūt vienā dienā. Tās bieži vien nodod no paaudzes paaudzē. Un ne visi var kļūt par labiem meistariem. Tāpēc to pašu labāko darbs ir ļoti pieprasīts un arī labi apmaksāts.

Kāpēc gan tagad ir tik iecienīti dizaina preču un mājražotāju tirdziņi? Jo tur var nopirkt lietas, kas nav masu produkcija, preces, kas ir radītas un lolotas ar mīlestību, kas varbūt ir tikai vienā vai dažos eksemplāros. Tagad dizaina preču ražotāji veiksmīgi savā labā izmanto arī interenta vidi, sociālos tīklus, kur var ātrāk satikties ar saviem klientiem, parādīt savu darbu, tā vērtību un kvalitāti. Piemēram, nevar salīdzināta ar rokām austu lina šalli, kas radīta unikālā tehnikā, ar lakatiņu, ko par dažiem eiro var nopirkt tirgū.

Iesakām izlasīt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *